Türkiye’nin farklı şehirleri her sene deprem tehlikesiyle karşı karşıya kalıyorlar. TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, hazırladığı “Faylar Üzerinde Yaşayan Kentlerimiz” Raporları sayesinde bu şehirlerin genel durumuna dair bilgiler sunuyor. Yakın zamanda yayınlanan Erzincan Raporu ise Erzincan şehir merkezi, ilçeleri ve yakında bulunan yerleşim bölgeleri hakkında kapsamlı bilgi sunuyor. Deprem bilinci arttırmaya yönelik bu raporlar hem vatandaşlardan hem de sektör uzmanlarından büyük ilgi görüyor.

Depremler Ülkesi Türkiye

Türkiye tarihin her aşamasında yıkıcı depremlere sahne olmuştur. Özellikle 2020 yılında yaşanan Elazığ-Sivrice, Van-Başkale, Malatya-Doğanyol ve Pütürge gibi depremler, ciddi can ve mal kayıplarına yol açmıştır. Yakın zamanda meydana gelen İzmir depremi ise 168 vatandaşın yaşamını yitirmesine neden olmuştur. Aynı zamanda bölgede çok sayıda konut, iş yeri ve diğer yapılarda maddi hasar meydana gelmiştir.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, Türkiye’nin her şehriyle ilgili deprem raporları paylaşmaktadır. Hazırlanan raporların temel amacı, depremin meydana getirebileceği zararların toplumun her kademesine ve karar vericilere en doğru şekilde aktarılmasıdır. Deprem gerçeğinin anlaşılması, meydana gelebilecek tüm olumsuz durumlara karşı gerekli önlemleri alabilmemize izin vermektedir. Bu nedenle TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından farklı şehirler için yayınlanan raporlar, o şehirde yaşayanlar ve o şehirde karar veren kişiler için iyi bir başvuru kaynağı olmaktadır.

Fay Üzerinde Yaşayan Kentlerimiz Raporu – Erzincan

Erzincan şehir merkezi başta olmak üzere Üzümlü ilçesi ve çok sayıda köy doğrudan fay hattı üzerinde yer almaktadır. Fay zonu olarak bilinen bu bölge, Erzincan’da yüzyıllar boyunca büyük depremlerin medyana gelmesine neden olmuştur. Tarihsel olarak ele aldığımızda Erzincan ve çevresinde yaşanan depremler can ve mal kaybına neden olan önemli doğa olaylarıdır.

Bölgedeki zemin yapısının ve deprem riski yüksek olan bölgelerin anlaşılması, gerekli önemleri alınarak olumsuz sonuçların en aza indirilmesine yardımcı olacaktır. Fay Üzerinde Yaşayan Kentlerimiz Erzincan raporu, bölgede depreme karşı alınması gereken önlemlere dair öneriler sunmaktadır. Rapor, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından tüm kamuoyuna açık olarak paylaşılmıştır. Erzincan ili için hazırlanan Fay Üzerinde Yaşayan Kentlerimiz Raporu, ileride yaşanabilecek depreme karşı gerekli önlemlerin alınmasına yardımcı olacaktır.

Haber kaynak için tıklayınız.

Fay Üzerinde Yaşayan Kentlerimiz: Erzincan Raporu-17 için lütfen tıklayınız.